Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie

O urokach prowincji

Utworzono dnia 13.10.2019

Na zaproszenie Pauliny Wróblewskiej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie 1 października w sali nad biblioteką gościła Katarzyna Enerlich - pisarka, nauczycielka jogi, zielarka i pasjonatka naturalnych kosmetyków, która mieszka w niewielkiej wsi pod Mrągowem. Dwugodzinne spotkanie odbyło się w scenerii jesiennej oraz motywów zdobniczych Puszczy Pyzdrskiej.

W tym roku obchodzi 10-lecie pisania i z tej okazji opisała swoją rodzinną historię w „Akuszerce z Sensburga”. Korzenie rodu Enerlich sięgają Prus Wschodnich. Wiejska chata matki pisarki przypomniała jej tę w Russowie, którą zwiedziła przed spotkaniem z czytelnikami w Jankowie Pierwszym. Opowiedziała o tym, jak prawdziwe historie stają się inspiracją do jej powieści, jednak na potrzeby książek pewne fakty są zmieniane. „W każdej z opowiedzianych historii drzemie w otoczce fikcji ziarenko prawdy. Są więc  prawdziwe miejsca i zdarzenia, nazwy i sytuacje. Wielu z występujących  bohaterów istniało naprawdę. A jeśli nawet coś jest wymyślone, to mogło się przecież zdarzyć pod pełnym gwiazd i tajemnic mazurskim niebie” – czytamy na okładce opowieści „Oplątani Mazurami”, który był efektem współpracy z mazurskimi regionalistami. Pisarka przyjaźni się z Małgorzatą Kalicińską, Katarzyną Zyskowską, Ewą Cielesz i Joanną Chmielewską. Nie ogląda telewizji, nie słucha radia, nie ma czasu na życie towarzyskie. Uprawia ogród, który ją żywi. Poza branżową literaturą o jodze, zielarstwie, rozwoju osobowości, lubi czytać kryminały Henninga Mankella, Camilli Lackberg, pasjami słucha audiobooków. Uczestnicy spotkania mogli powąchać naturalnych kosmetyków zrobionych z zebranych ziół i roślin, a także zakupić próbki kosmetyków i oczywiście książki.

Katarzyna Enerlich - pracowała jako dziennikarka, współpracując  z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną, Gazetą Olsztyńską, Dziennikiem Pojezierza.  Była też pracownikiem  informacji turystycznej i promocji miasta, domu kultury, opiekunką osób starszych, sprzedawała swoje obrazy w toruńskim antykwariacie. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W wieku 12 lat zadebiutowała artykułem w czasopiśmie dla młodzieży „Płomyk” na temat rodzinnego Mrągowa, a następnie w „Świat Młodych” i „Na Przełaj”. Już jako uznana pisarka publikowała w prasie ogólnopolskiej „Cogito”, „VariArcie”, „Natura i Ty” oraz w „Bluszczu”. Jest autorką 18 książek, w tym 9 tomowego cyklu o Prowincji, współautorką czterech antologii poetyckich.

Założyła własną szkołę jogi „Baba Joga”, prowadzi zajęcia w kilku miejscowościach Warmii i Mazur, a w sezonie wiosenno-letnim organizuje warsztaty zdrowego stylu życia również u siebie – w niewielkiej wsi pod Mrągowem. Spotyka się też na warsztatach zielarskich i robienia domowych kosmetyków. Jest to dla niej odskocznią od pisania.

O urokach prowincji

Utworzono dnia 13.10.2019, 22:33

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny