Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie

Czytali Pismo Święte

Utworzono dnia 24.04.2021

18 kwietnia obchodzono tzw. Niedzielę Biblijną, na którą przypada również 5. Narodowe Czytania Pisma Świętego, które rozpoczęło XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W roku duszpasterskim Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej, był obchodzony pod hasłem: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35). Inicjatywa Tygodnia Biblijnego została zapoczątkowana 13 lat temu przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Sigla biblijne wskazane do rozważania i czytania można było pobrać ze strony internetowej Diecezji Legnickiej. Do akcji czytania Pisma Świętego, w szczególności Ewangelii według św. Marka, włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie, która na swoim profilu FB zamieściła 7 nagrań filmików:
https://www.facebook.com/GBPwBlizanowie/videos/?ref=page_internal
Poza Pauliną Wróblewską – dyrektor GBP w Blizanowie zaproszenie do akcji przyjęli:
•    Stanisław Małyszko - etnograf, dyplomowany archiwista, wieloletni pracownik urzędu ochrony zabytków; autor kilkunastu książek, w tym trzech o terenach gminy Blizanów, wydanych przez blizanowską bibliotekę: „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi” (2013, II wyd. - 2018), „Przydrożne kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Blizanów” (2016), „Na skraju Puszczy Pyzdrskiej. Wsie parafii Lipe na przestrzeni wieków” (2017);
•    ks. kanonik doktor Błażej Michalewski - proboszcz parafii Lipe, autor książki ,,Polscy zesłańcy w obronie wiary. Kościół katolicki w sowieckim Kazachstanie w latach 1936 – 1990”
•    ks. Sebastian Kąkol, który pochodzi z Żernik z parafii pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie, a po święceniach kapłańskich jest w parafii Św. Jana Ewangelisty w Koźminku.
•    Sławomir Marek Musioł – wójt gminy Blizanów
•    Jerzy Szukalski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, który czytał na tle fotografii  Thomasa Hawka „Rozmnażanie chleba i ryb” Tintoretto (Jacopo Robusti)
•    Grzegorz Pilecki – dziennikarz „Życia Kalisza”
W czasie pandemii to kolejna tego typu akcja podjęta przez placówkę, która zwiększa liczbę wyświetleń strony. Z okazji Święta Wolnych Książek i Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania prezentowano fragmenty ulubionych książek, Dnia Misia – o niedźwiadkach, Dnia Książki dla Dzieci – literaturę dziecięcą, podczas Tygodnia Czytania Dzieciom – książeczki o zwierzętach, a także przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na początku września było też Narodowe Czytanie „Balladyny”.

 

Czytali Pismo Święte

Utworzono dnia 24.04.2021, 19:27

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny