Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie

Odkrywanie staroświeckich wartości

Utworzono dnia 13.05.2019

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie 7 maja w Szkole Podstawowej w Blizanowie gościł Wojciech Widłak - autor lektury szkolnej „Pan Kuleczka”, przetłumaczonej na język słowacki i chiński. Opowiadanie o Panu Kuleczce powstało do ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej w 1998 r. na łamach miesięcznika „Dziecko”. Po czterech latach ukazała się książka „Pan Kuleczka” w Wydawnictwie Media Rodzina, a dziś cała seria pod tym tytułem liczy 8 tomów. Podobnie było z cyklem o Wesołym Ryjku z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Autor ma na swoim koncie ponad 30 nagradzanych i wyróżnianych książek dla dzieci. Przez 9 lat pracował dla wydawnictwa Nowa Era przy tworzeniu podręczników dla najmłodszych. Ma doświadczenie w pisaniu tekstów do elementarzy z liter, które kolejno poznają dzieci. W serii wspierającej naukę czytania „Czytam sobie” dla poziomu pierwszego można użyć 23 podstawowych głosek (bez dwuznaków, zmiękczeń). Jak napisać baśń o królu, czarodzieju i magicznym napoju, nie używając żadnego z tych słów? Zakaz używania pewnych liter doprowadził do powstania tytułu „Syrop maga Abrakadabry”. Dla poziomu drugiego dochodzi „h”, a dopiero w poziomie trzecim są wszystkie głoski polskie. Powstała też seria „Fakty” oparta na wydarzeniach historycznych, dziełem autora opowiadanie o Józefie Piłsudskim i Dywizjonie 303. Z kolei seria „Czytam i główkuję” ma wprowadzić dzieci w świat matematyki.
W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie kl. I-III szkół podstawowych w Rychnowie, Blizanowie i Jankowie Pierwszym wraz z opiekunami. Rozmowa z dziećmi toczyła się wokół tematów: pisania książki, pomysłów na nie, działania wyobraźni, przeżywania radości, smutku czy samotności. Wybrani uczestnicy spotkania mieli możliwość przymierzenia pacynek Pana Kuleczki, psa Pypcia, kaczki Katastrofy i muchy Bzyk-Bzyk. Najbardziej wytrwali zobaczyli tych bohaterów w wersji szydełkowej. Walizka autora skrywała też worek z rekwizytami, które uczestnicy poznawali za pomocą dotyku. Autor przeczytał fragmenty: „Pan Kuleczka. Skarby”, książki która zwyciężyła w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018 w kategorii do lat 5, „Wesołego Ryjka”, „Samotnego Jędrusia” z kredowymi ilustracjami Joanny Rusinek.
To drugie spotkanie autorskie organizowane przez blizanowską bibliotekę w tym roku. W lutym ze starszymi uczniami szkół podstawowych spotkał się Robert Gondek – podróżnik, fotograf przyrody. Za tydzień, 15 maja w SP w Blizanowie na zaproszenie biblioteki gościć będzie Justyna Bednarek - autorka lektury szkolnej „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Będzie kolejna możliwość bezpośredniego kontaktu z pisarzem, zakupu książek z autografem i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. A książki goszczących twórców wypożyczyć można za darmo w blizanowskiej bibliotece.

 

Odkrywanie staroświeckich wartości

Utworzono dnia 13.05.2019, 11:10

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny