Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie

Czytają i znają baśnie i legendy

Utworzono dnia 23.03.2018

22 marca w Szkole Podstawowej w Jankowie Pierwszym odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „W świecie baśni i legend” pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie  i Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie. W tym roku miał on hasło: „Wiem wszystko o baśniach i znam legendy. Po drugiej stronie … lustra, drzwi i czasu”. Za jego organizację odpowiadały polonistki tej szkoły: Renata Bącler i Agnieszka Szczepińska, które zadania konkursowe przygotowały wspólnie z Beatą Sadowską - instruktor GOK w Blizanowie oraz Krystyną Gronowską – bibliotekarką i Pauliną Wróblewską – dyrektor GBP w Blizanowie. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, wyłonionych w eliminacjach szkolnych i składał się z dwóch odrębnych części: „Wiem wszystko o baśniach i znam legendy” – konkursu wiedzy i „Dużo czytaj przyjacielu, zachęcaj do tego wielu” – konkursu plastycznego. W jury poza zespołem przygotowującym pytania pracowała też Jolanta Kornaszewska – wicedyrektor ZS w Jankowie Pierwszym.
W konkursie wiedzy wzięły udział zgłoszone wcześniej cztery trzyosobowe zespoły ze szkół podstawowych z terenu gminy Blizanów. Uczniowie wykazali się znajomością wskazanych przez organizatorów tekstów literackich: „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” Zofii Staneckiej, „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej, „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, jak również legend o: św. Wojciechu, Bazyliszku, Kraku, smoku wawelskim i królewnie Wandzie. Zadania konkursowe wykonywane w zespołach polegały m.in. na: rozwiązaniu rebusu i krzyżówki, kalamburach, znalezieniu różnic w obrazkach, rysowaniu Bazyliszka z zawiązaną chustą na oczach, wykreślance, udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytanie. Każdy z uczestników dostał też do samodzielnego rozwiązania test, który pozwolił wybrać indywidualnie najlepszego znawcę baśni i legend, którym została Małgorzata Nowacka ze SP w Jankowie Pierwszym. Natomiast grupowo ostateczna punktacja była dość wyrównana: pierwsze miejsce zajęła drużyna z Piotrowa (45 p.), drugie – z Rychnowa (40 p.), trzecie - z Jankowa Pierwszego (38 p.), czwarte - z Blizanowa (36 p.).
 W konkursie plastycznym wzięły udział dwuosobowe zespoły z czterech szkół, które jako para wykonały przy pomocy kredek pastelowych plakat zachęcający do czytania podanych w regulaminie baśni i legend. Przy ocenie pracy plastycznej jury pod przewodnictwem Pauliny Wróblewskiej – dyrektor GBP w Blizanowie brało pod uwagę m.in.: wykorzystanie cech gatunkowych baśni lub legendy, obecność postaci fantastycznej, cechy i konstrukcję oraz przeznaczenie plakatu. Pierwsze miejsce zajęli reprezentanci z Jankowa Pierwszego, drugie – z Piotrowa, trzecie – z Rychnowa, czwarte – z Blizanowa.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i  nagrody rzeczowe: książki - ufundowane przez SP w Jankowie Pierwszym, kolorowanki antystresowe z fantastyki – zakupione przez GBP w Blizanowie i gadżety gminne (opaski odblaskowe, długopisy) od GOK-u. Konkurs otworzył i zamknął Kryspin Woliński – dyrektor ZS w Jankowie Pierwszym, a na podsumowaniu i zakończeniu konkursu pojawił się Stanisław Niklas – dyrektor GOK Blizanów.

 

Czytają i znają baśnie i legendy

Utworzono dnia 23.03.2018, 13:16

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny