Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie

Czwartoklasiści podczas Tygodnia Bibliotek

Utworzono dnia 14.05.2018

14 maja uczniowie kl. IVb Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym pod opieką polonistki Doroty Litwy i psycholog Anny Latańskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Blizanowie. Zainspirowani plakatem tygodnia bibliotek rozwiązywali zagadkę: dlaczego artyści cyrkowi mogą wisieć na włosach? Odpowiedź przyniosła książka „Dlaczego tak jest?” Kolejny problem dotyczący obowiązku szkolnego rozpatrywany był w świetle książki „Uniwersytet dziecięcy”. W poszukiwaniu różnorodnych lektur dla czwartoklasistów zaprezentowane zostały książki: edukacyjne, przygodowe, detektywistyczne, o tematyce przyrodniczej, podróżniczej czy sportowej. Wspólnie przeczytano dwie książki o emocjach z serii „Humorki”, żeby wyleczyć naburmuszonych dąsaczy czy przechwalaków (wszystko mają najlepsze - ich zdaniem, oczywiście).
Tytuły książek Agnieszki Zimnowodzkiej: „Przechwalaki”, „Dąsacze”, „Wstydziołki”, „Zdziwionki”, „Wścibionki” przedstawiają w sposób dowcipny szczególne typy charakterów.
„Przechwalaki zobaczyły, że jak nie skupiają się zbytnio na sobie, potrafią świetnie się bawić. Potrafią też słuchać i doceniać innych. Odkryły, że rozmowa, której to nie one są głównymi bohaterami, może być ciekawa i inspirująca.  Pobyt w tym szczególnym SPA (Szkoła Przetrwania dla Aktywnych) był dla Przechwalaków cenną lekcją pokory. Po powrocie postanowiły poprawić swoje zachowanie i nie przechwalać się zbytnio.”
„W przypadku kolejnego napadu dąsawki zaleca się natychmiastową terapię śmiechem. Wzywanie doktora nie jest konieczne, wystarczy pacjentkę skutecznie rozśmieszyć. Wskazane jest pokazywanie śmiesznych min, żartowanie, opowiadanie dowcipów, a gdyby to nie pomogło – należy roześmiać się na cały głos.”
Nazwy aluzyjne w książkach z serii „Humorki” poza samymi ich tytułami: ul. Dziury w Całym, ul. Białej Gorączki, ul. Pozjadanych Rozumów, ul. Utartego Nosa, ul. Rannych Ptaszków, ul. Zapuszczonego Żurawia, ul. Białego Kruka, ul. Ostatniego Dzwonka,  Plac Gołębich Serc, Plac Zielonego Pojęcia, Pomnik Walki z Wiatrakami,  kompozytor Melancholniś, pianista Rzępolniś, Księżna Najważniakowniejsza, Instytut Dociekliwości, drążowniś wnikliwy, Złośliwczakowa, Pretenska, Śmiechajło, Tęgomir Siekierka, Teofil Pasibrzuch, tygodnik „Plociuchy do poduchy”

 

Czwartoklasiści podczas Tygodnia Bibliotek

Utworzono dnia 14.05.2018, 20:36

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny